- 0
- By admin
Talajelőkészítés a műfű lerakásához
A talaj előkészítése a műfű lerakása előtt nagyon fontos, mert a végeredmény stabilitását, tartósságát és esztétikai megjelenését is befolyásolja. A helyesen előkészített alap biztosítja a hosszú élettartamot, megakadályozza a pangó víz kialakulását, és megelőzi a hullámosodást vagy besüppedést is. Az előkészítés körülményeit számos tényező befolyásolja, amiből az egyik legfontosabb a talaj típusa. A laza, homokos talaj könnyebben tömöríthető és jól elvezeti a vizet, míg az agyagos vagy kötött talaj problémásabb ebből a szempontból. Utóbbi esetben különösen fontos a megfelelő talajelőkészítés.
Az első lépés a terület megtisztítása. El kell távolítani az összes meglévő növényt, gyomot, kavicsot és más akadályozó tényezőt. Ez azért fontos, mert a műfű egyenletes felületet igényel. Ajánlott eltávolítani a talaj felső rétegét kb. 5-10 cm mélyen. A következő lépés a talaj tömörítése. Ez megakadályozza, hogy a műfű később besüppedjen vagy hullámossá váljon. A tömörítéshez kézi döngölőt vagy gépi tömörítőt is használhatunk. Az alapréteg kialakítása a következő fontos lépés. Ez általában vízelvezető anyagból, például zúzott kőből vagy homokból áll, amit egyenletes rétegben kell elosztani, majd tömöríteni. Ez a réteg biztosítja a víz elfolyását nagyobb esők esetén is. Ha a víz nem tud megfelelően elfolyni, pangó víz alakulhat ki, ami károsítja a füvet.
Ezután gyomgátló réteg (geotextília) leterítése is ajánlott az alapréteg fölött. Ez az anyag megakadályozza a gyomok áttörését a műfű alól. Ezt talán nem is kell indokolni, hogy mennyire fontos. Hasznos, ha a terület enyhén lejtős. Ha a terület teljesen vízszintes, a pangó víz problémát okozhat nagy esőzések után. Miután az alapréteg elkészült és a geotextília is a helyére került, lerakhatjuk a műfüvet, nagyon ügyelve az illesztésekre, hogy a végeredmény kellően szép legyen. A széleket szegélyragasztóval vagy rögzítő tüskékkel kell biztosítani, nehogy elmozduljon később.
Read More